Okolice

piątek, 27 lipca 2012

7 czerwca w świetlicy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Radostyni odbyło się spotkanie poświęcone historii Radostyni i Ligoty Bialskiej, zorganizowane z inicjatywy sołtysa Lidii Cziomer. O historii opowiadał pochodzący z Ligoty a mieszkający obecnie w Niemczech dr Joachim Himanek - członek Komisji Historii Okręgu Prudnickiego, (Historische Kommission für den Kreis Neustadt/Obesrschlesien e.V.) - www.hkknos.de.


Prowadzący spotkanie Joachin Himanek

 

W spotkaniu udział wzięło około 40 osób, w tym: Burmistrz Białej, członkowie Komisji Historii i Tradycji Ziemi Chrzelickiej oraz mieszkańcy Radostyni i Ligoty.

 

Uczestnicy spotkania


Podczas prezentacji poruszona została tematyka dotycząca historii Radostyni, przedstawione zostały ciekawe dokumenty dotyczące byłych mieszkańców, wykonywanych przez nich zawodów czy też sprawowanych funkcji. Omówiony został również temat gwary śląskiej i przedstawiono szereg innych ciekawych informacji dotyczących tych dwóch miejscowości.

Ponadto spotkanie przyczyniło się do nawiązania nowych kontaktów z osobami zajmującymi się historią. Jedną z podjętych inicjatyw jest m.in. pomysł napisania i wydania książki, która w szeroki sposób przedstawiałaby historię dawnej ziemi chrzelickiej z wyszczególnieniem miejscowości, które do niej należały, w tym m.in. Smolarni.

środa, 02 marca 2011

26 lutego w Lubrzy odbyła się kolejna jużedycja turnieju gier komputerowych pod nazwą LAN_Wars 2011. W tym roku rywalizacja odbywała się w następujących kategoriach: rozgrywki drużynowe (4on4) w grach Unreal Tournament '99, oraz Counter Strike 1.6; rozgrywki indywidualne w grach: FIFA 11, Tekken VI i Race Driver: Grid.

W turnieju uczestniczyli również mieszkańcy naszej miejscowości, którzy w grze Counter Strike 1.6 zajęli 2 miejsce! Team pod nazwą "Quadra Shooters" w składzie:

  • Sławomir „SlawuS?!”  Bąk z Racławiczek
  • Dawid „H1t” Fiedler ze Smolarni
  • Tomasz „Toger”  Kusiek ze Smolarni
  • Patryk  „sams0n” Janik ze Smolarni

Rozgrywka finałowa zakończyła się dopiero w niedzielę o godz. 1:30 w nocy. Zwycięzcą w tej kategorii został team „TwIsT”, a na 3. miejscu uplasował się team „Drużyna A”.

 

LAN Wars 2011

Na zdjęciu zdobywcy 2. miejsca w grze Counter Strike 1.6

od lewej: Patryk Janik, Dawid Fiedler, Tomasz Kusiek, Sławomir Bąk

 

piątek, 20 sierpnia 2010

W dniach 14-15 sierpnia 2010 roku w czasie obchodów Dni Chrzelic, przeprowadzona została akcja digitalizacji lokalnego dziedzictwa. Okoliczni mieszkańcy mogli przynieść do zeskanowania swoje prywatne zbiory zdjęć, dokumentów, itd.

Dzięki tej akcji udało się nawiązać kontakt z Panem Remigiuszem Lisem, który w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. technicznych.

Jednym z zeskanowanych dokumentów była Kronika Gminy Dziedzice, która w najbliższym czasie będzie dostępna w zbiorach, oraz na stronie internetowej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Śląska Biblioteka Cyfrowa

Stanowisko digitalizacyjne w namiocie na boisku

 

Śląska Biblioteka Cyfrowa

Zeskanowana strona z albumu rodziny Szyma

 

Kolejna strona z tego samego albumu