piątek, 04 stycznia 2019
Okazuje się, że ogólnodostępne w Internecie mapy Google mogą być bardzo pomocne w opisywaniu pewnych aspektów historii, zarówno tej ogólnej jak i tej lokalnej. Na przestrzeni ostatniego roku wykonałem 2 mapay o następującej tematyce:
poniedziałek, 31 grudnia 2018

“Genealogia w architekturze ukryta” – taki tytuł nosiło krótkie opracowanie, które w formie zdjęć oraz opisu zostało w tym roku wysłane na konkurs “Zabytkowa architektura wsi opolskiej” organizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Kilka z wysłanych zdjęć znalazło się również na wystawie pokonkursowej. Zaś tutaj chciałbym pokazać wszystkie fotografie i zaprezentować tekst, jaki powstał w ramach opracowywania tematu. Wstęp „Genealogia w architekturze ukryta” – to krótki fotoreportaż składający się z kilku fotografii przedstawiających elementy wiejskiej architektury, jakimi są inskrypcje umieszczane często dawniej (obecnie zaś rzadziej) na ścianach szczytowych domów, stodół i innych zabudowań. Są to te elementy architektury, które niestety powoli znikają z otaczającego nas krajobrazu. Remonty domów, ocieplanie i tynkowanie elewacji budynków i brak zainteresowania właścicieli domostw ich udokumentowaniem przed wykonaniem samego remontu. To wszystko sprawia, że pewna część lokalnej historii zanika. Umieszczane dawniej na ścianach budynków inicjały mogą stanowić obecnie podstawę do badań i małych opracowań dotyczących historii i genealogii rodzin zamieszkujących dane zabudowania. Zaś w połączeniu z przeróżnymi źródłami, takimi jak dokumenty kościelne i kartograficzne czy też relacje mieszkańców, dają możliwość bardziej szczegółowego zgłębienia tej tematyki. Dlatego też chcąc niejako połączyć genealogię z architekturą, na odwrocie każdego zdjęcia konkursowego zamieściłem krótki opis rodziny, której dotyczy samo zdjęcie i znajdująca się na nim inskrypcja.

wtorek, 23 października 2018
4 lata – tyle czasu minęło już od poprzednich wyborów samorządowych. Wczoraj – 21 października – po raz kolejny wybieraliśmy swoich przedstawicieli do lokalnego samorządu. W tym roku, podobnie jak w trakcie poprzednich wyborów, Smolarnia, wspólnie z Serwitutem oraz ulicami: Opolską, Polną i Żeromskiego w Racławiczkach, tworzyły wspólny okręg wyborczy (nr 9), w którym – według informacji zawartej na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (wybory2018.pkw.gov.pl) – uprawnionych do głosowania było 465 mieszkańców.
niedziela, 09 września 2018
W ostatnim czasie na łamach dwóch lokalnych gazet (Tygodnik Prudnicki i Panorama Bialska) ukazał się artykuł, w którym poruszony został temat charakterystycznej odmiany mowy, jaką posługują się mieszkańcy północnej części dawnego powiatu prudnickiego. Tekst artykułu publikuję w dalszej części wpisu. Zachęcam i zapraszam do lektury. Gminy Biała, Strzeleczki i Korfantów – co je łączy? Między innymi to, iż obecne miejscowości wchodzące dawniej w ich skład – w przypadku Białej i Strzeleczek wszystkie, zaś w przypadku Korfantowa tylko niektóre – znajdowały się w granicach powiatu prudnickiego (niem. Kreis Neustadt). Miejscowości, które mam na myśli w swojej przeszłości należały do dóbr chrzelickich (niem. Herrschaft Schelitz), które w najświetniejszym czasie swojego istnienia obejmowały obszar kilkunastu wiosek, a tamtejsi mieszkańcy posługują się nieco inną formą lokalnej mowy, niż ma to miejsce w innych wioskach. Chodzi tutaj o charakterystyczną cechę, w której typowe dla ogólnej mowy śląskiej „oł” wymawia się jako „eł”. Bo tutaj było „keło” (a nie „koło”), które w dodatku stało za „stodełył” (a nie „stodołōł”). Ta subtelna różnica, na przestrzeni lat stała się niejako wyróżnikiem dla pewnych miejscowości i jej mieszkańców, w których mowie da się ją jeszcze wychwycić.
czwartek, 07 czerwca 2018

W imieniu Partnerstwa Borów Niemodlińskich zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe na realizację bardzo ciekawego projektu. Chodzi tutaj o zorganizowanie we wrześniu tego roku koncertu pieśni ludowych z południa Borów Niemodlińskich, a dokładniej z gminy Strzeleczki. Sprawa jest wyjątkowa, bo to najstarsze zachowane polskojęzyczne pieśni na całym Śląsku. Nagrano je równo 105 lat temu w Racławiczkach, Dziedzicach i Smolarni.

Aby można było zrealizować projekt, potrzebne jest zebranie kwoty 2200 zł!

Więcej informacji o ponad 100-letnich nagraniach znajduje się w poniższych linkach:

Video promujące zbiórkę

www.youtube.com/watch?v=z-jBpKMY3c4

Informacje o zbiórce

Szczegółowe informacje o zbiórce dostępne są na portalu polakpotrafi.pl – Koncert muzyki źródeł z Borów Niemodlińskich. Aby wesprzeć zbiórkę niezbędne jest założenie konta na portalu (zarejestrowanie się), tak aby za pomocą znanych metod płatności (PayPayl, przelew bankowy itp.) wesprzeć zbiórkę.

 piątek, 01 czerwca 2018
Kilka tygodni temu zwróciła się do mnie osoba, znana mi już wcześniej z poszukiwań genealogicznych, z zapytaniem o informacje na temat ks. Heinricha Rducha, który w latach 1927-1931 był proboszczem parafii Racławiczki. Okazało się, iż Urząd Miasta Zabrze publikuje książkę na temat dzielnic tego miasta i w jednej z tamtejszych dzielnic – mianowicie Makoszowy – ks. Rduch był również proboszczem i poszukiwane są fotografie z jego podobizną.
sobota, 26 maja 2018

Maj to m.in. miesiąc, w którym mieszkańcy Ścigowa wspominają patrona swojej miejscowości - św Urbana. Takie wspomnienie będzie miało miejsce już dziś - w sobotę (26 maja), kiedy to o godzinie 17:00 w intencji mieszkańców tej miejscowości odbędzie się msza święta.

Majowe wydarzenie było okazją do zaprezentowania czytelnikom lokalnej prasy, pierwszego tekstu mojego autorstwa, który traktuje o historii Ścigowa. Zapraszam do lektury artykułu pt. "Tajemnice Ścigowa", który w zeszłym tygodniu ukazał się na łamach Tygodnika Krapkowickiego.

"Tajemnice Ścigowa" - Tygodnik KrapkowickiDziś przyszedł czas na kolejną część podsumowanie 10-letniej działalności związanej z badaniem lokalnej historii. We wpisie z 1 marca pt. “Kto opowiadał o swojej historii?” przedstawiłem statystyki dotyczące osób, z którymi w ostatniej dekadzie przeprowadzono rozmowy, mające na celu przybliżenie historii naszego Heimatu. Teraz prezentuję kolejne statystyki – tym razem dotyczące archiwalnych zdjęć i dokumentów, które na przestrzeni ostatnich lat udało się pozyskać.
piątek, 11 maja 2018

Światło dzienne ujrzały już nagrania zaginionego archiwum badacza Paula Schmidta, który w 1913 r. przyjechał do parafii Racławiczki, aby nagrać i udokumentować funkcjonującą tu ówcześnie orkiestrę Lubczyków. Płytę tę wydał Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w ramach cyklu “The Oldest Sounds Documents of Polish Traditional Music”, i zdobyła ona 1. nagrodę w konkursie na Fonogram Źródeł 2017.

Zapraszam serdecznie do wysłuchania ciekawej audycji radiowej z 30 kwietnia, która ukazała się w Programie Drugim Polskiego Radia, w której panowie Jacek Jackowski (etnomuzykolog z ISPAN) i Mariusz Pucia (etnomuzykolog z Uniwersytetu Opolskiego) opowiedzieli o tym, jak powstała płyta “Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane”.

Link do audycji: www.polskieradio.pl.

 

niedziela, 06 maja 2018

Dziś chciałbym opisać krótko historię powstania i rozwój strony internetowej Smolarni (www.smolarnia.org), która od kilku miesięcy funkcjonuje w nowej odsłonie, zaś od ponad 10 lat istnieje w Internecie. Jakie były jej początki i jak się rozwijała. To wszystko opisałem w krótkim tekście, do którego lektury zapraszam.

Początki

Pierwsza odsłona strony internetowej Smolarni uruchomiona została 23.07.2007 r. W tamtym czasie była ona jedyną tego typu dotyczącą sołectwa z terenu gminy Strzeleczki (poza stroną Urzędu Gminy) i jedną z nielicznych w okolicy. Była to prosta witryna napisana językiem HTML oraz CSS, która z biegiem czasu była rozbudowywana. Jeszcze pod koniec 2007 r. oprócz informacji dotyczących historii miejscowości, położenia czy też ciekawostek znajdowały się na niej m.in. podstrony o tytułach: nasz patron, atrakcje, życzenia i pozdrowienia, Ochotnicza Straż Pożarna (jako przekierowania do osobnej subdomeny), galeria zdjęć, informator oraz mapa sołectwa.

Przez pierwsze 2 lata strona znajdowała się na darmowym serwerze „yoyo.pl” i funkcjonowała pod adresem „smolarnia.yoyo.pl”. W tym czasie funkcjonowała ona w swojej pierwszej odsłonie graficznej i dopiero późnym latem 2009 r. została nieco zmieniona. Zrezygnowano wtedy z kolorystyki ciemnoniebieskiej na rzecz jasnoniebieskiej. Nowa jej odsłona wzbogaciła się również o nowe podstrony.

1.09.2009 r. zarejestrowano domenę „smolarnia.org” i od tamtego czasu strona funkcjonuje pod tym właśnie adresem. Przez jakiś czas równolegle funkcjonowała ona z tą na darmowym serwerze. Ta jednak z biegiem czasu została wygaszona i usunięta.

10 lat!

Latem 2017 r., z okazji 10-lecia istnienia niniejszej strony internetowej, zmieniono całkowicie jej wygląd i system, w oparciu o który funkcjonuje. Dzięki zastosowaniu systemu zarządzania treścią, obsługa witryny jest zdecydowanie łatwiejsza i wygodniejsza. Obecna szata graficzna strony zaimplementowana została w lipcu 2017 r. Wcześniej, przez okres ponad pół roku trwały przygotowania do uruchomienia całkiem nowej wersji strony, z okazji 10-lecia jej funkcjonowania w sieci.

O autorze

Autorem strony internetowej jest były mieszkaniec Smolarni – Robert Hellfeier. To również on od momentu uruchomienia strony na płatnym serwerze, z własnych środków ponosi koszty niezbędne do utrzymania domeny i serwera, na którym funkcjonuje witryna. Czytaj więcej o autorze – link.

 
1 , 2 , 3 , 4