sobota, 16 marca 2019

Chcesz wesprzeć autora niniejszej strony internetowej w walce z nieuleczalną chorobą? Do końca kwietnia masz jeszcze okazję, składając zeznanie podatkowe za zeszły rok, przekazać swój 1% podatku na Organizację Pożytku Publicznego albo potrzeby konkretnego podopiecznego takiej instytucji.

Ci, którzy mnie znają wiedzą że od urodzenia zmagam się z mukowiscydozą – nieuleczalną chorobą genetyczną, która z wiekiem postępuje i w moim przypadku – po przekroczeniu 30. roku życia – daje o sobie znać z większą siłą niż dotychczas.

Szczegółowe informacje zarówno o mnie oraz o tym jak przekazać 1% podatku znajdują się na mojej stronie internetowej poświęconej mukowiscydozie:

plakatsubkonto2019hellfeier

09:23, smolarnia
Link Dodaj komentarz »

Ponad tydzień temu 16 lutego mieszkańcy naszej gminy (i nie tylko) mieli okazję wziąć udział najpierw w konferencji z cyklu “Muzyka tradycyjna Opolszczyzny”, a kolejno w koncercie pn. “Pieśni wracają do domu”. W trakcie konferencji zaprezentowano historyczny aspekt omawianego tematu, zaś podczas koncertu zebrani w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Strzeleczkach goście, mieli okazję wysłuchać pieśni sprzed ponad 100 lat, wykonanych przez mieszkańców Smolarni, Dziedzic i Racławiczek.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z artykułami i newsami na ten temat, które publikowane były w ostatnich dniach zarówno w Internecie jak i w wydaniach papierowych. Wszystkie zebrane tutaj informacje pochodzą z fanpagu “Zaginione Archiwum“, na którym dostępne są również nagrania video z konferencji oraz z koncertu – link – do których obejrzenia również gorąco zachęcam.

Relacje o wydarzeniu w mediach:

  • Pieśni wracają do domu” – jak ponad 100 lat temu śpiewano na Śląsku Opolskim” – www.opole.tvp.pl.
  • Pieśni wracają do domu”. Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku” – www.radio.opole.pl.
  • Jaka jest tradycyjna muzyka Opolszczyzny?” – www.doxa.fm.
  • Strzeleczki: Pieśni wracają do domu” – www.opole.gosc.pl.
09:21, smolarnia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 stycznia 2019
Okazuje się, że ogólnodostępne w Internecie mapy Google mogą być bardzo pomocne w opisywaniu pewnych aspektów historii, zarówno tej ogólnej jak i tej lokalnej. Na przestrzeni ostatniego roku wykonałem 2 mapay o następującej tematyce:
poniedziałek, 31 grudnia 2018

“Genealogia w architekturze ukryta” – taki tytuł nosiło krótkie opracowanie, które w formie zdjęć oraz opisu zostało w tym roku wysłane na konkurs “Zabytkowa architektura wsi opolskiej” organizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Kilka z wysłanych zdjęć znalazło się również na wystawie pokonkursowej. Zaś tutaj chciałbym pokazać wszystkie fotografie i zaprezentować tekst, jaki powstał w ramach opracowywania tematu. Wstęp „Genealogia w architekturze ukryta” – to krótki fotoreportaż składający się z kilku fotografii przedstawiających elementy wiejskiej architektury, jakimi są inskrypcje umieszczane często dawniej (obecnie zaś rzadziej) na ścianach szczytowych domów, stodół i innych zabudowań. Są to te elementy architektury, które niestety powoli znikają z otaczającego nas krajobrazu. Remonty domów, ocieplanie i tynkowanie elewacji budynków i brak zainteresowania właścicieli domostw ich udokumentowaniem przed wykonaniem samego remontu. To wszystko sprawia, że pewna część lokalnej historii zanika. Umieszczane dawniej na ścianach budynków inicjały mogą stanowić obecnie podstawę do badań i małych opracowań dotyczących historii i genealogii rodzin zamieszkujących dane zabudowania. Zaś w połączeniu z przeróżnymi źródłami, takimi jak dokumenty kościelne i kartograficzne czy też relacje mieszkańców, dają możliwość bardziej szczegółowego zgłębienia tej tematyki. Dlatego też chcąc niejako połączyć genealogię z architekturą, na odwrocie każdego zdjęcia konkursowego zamieściłem krótki opis rodziny, której dotyczy samo zdjęcie i znajdująca się na nim inskrypcja.

wtorek, 23 października 2018
4 lata – tyle czasu minęło już od poprzednich wyborów samorządowych. Wczoraj – 21 października – po raz kolejny wybieraliśmy swoich przedstawicieli do lokalnego samorządu. W tym roku, podobnie jak w trakcie poprzednich wyborów, Smolarnia, wspólnie z Serwitutem oraz ulicami: Opolską, Polną i Żeromskiego w Racławiczkach, tworzyły wspólny okręg wyborczy (nr 9), w którym – według informacji zawartej na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (wybory2018.pkw.gov.pl) – uprawnionych do głosowania było 465 mieszkańców.
niedziela, 09 września 2018
W ostatnim czasie na łamach dwóch lokalnych gazet (Tygodnik Prudnicki i Panorama Bialska) ukazał się artykuł, w którym poruszony został temat charakterystycznej odmiany mowy, jaką posługują się mieszkańcy północnej części dawnego powiatu prudnickiego. Tekst artykułu publikuję w dalszej części wpisu. Zachęcam i zapraszam do lektury. Gminy Biała, Strzeleczki i Korfantów – co je łączy? Między innymi to, iż obecne miejscowości wchodzące dawniej w ich skład – w przypadku Białej i Strzeleczek wszystkie, zaś w przypadku Korfantowa tylko niektóre – znajdowały się w granicach powiatu prudnickiego (niem. Kreis Neustadt). Miejscowości, które mam na myśli w swojej przeszłości należały do dóbr chrzelickich (niem. Herrschaft Schelitz), które w najświetniejszym czasie swojego istnienia obejmowały obszar kilkunastu wiosek, a tamtejsi mieszkańcy posługują się nieco inną formą lokalnej mowy, niż ma to miejsce w innych wioskach. Chodzi tutaj o charakterystyczną cechę, w której typowe dla ogólnej mowy śląskiej „oł” wymawia się jako „eł”. Bo tutaj było „keło” (a nie „koło”), które w dodatku stało za „stodełył” (a nie „stodołōł”). Ta subtelna różnica, na przestrzeni lat stała się niejako wyróżnikiem dla pewnych miejscowości i jej mieszkańców, w których mowie da się ją jeszcze wychwycić.
czwartek, 07 czerwca 2018

W imieniu Partnerstwa Borów Niemodlińskich zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe na realizację bardzo ciekawego projektu. Chodzi tutaj o zorganizowanie we wrześniu tego roku koncertu pieśni ludowych z południa Borów Niemodlińskich, a dokładniej z gminy Strzeleczki. Sprawa jest wyjątkowa, bo to najstarsze zachowane polskojęzyczne pieśni na całym Śląsku. Nagrano je równo 105 lat temu w Racławiczkach, Dziedzicach i Smolarni.

Aby można było zrealizować projekt, potrzebne jest zebranie kwoty 2200 zł!

Więcej informacji o ponad 100-letnich nagraniach znajduje się w poniższych linkach:

Video promujące zbiórkę

www.youtube.com/watch?v=z-jBpKMY3c4

Informacje o zbiórce

Szczegółowe informacje o zbiórce dostępne są na portalu polakpotrafi.pl – Koncert muzyki źródeł z Borów Niemodlińskich. Aby wesprzeć zbiórkę niezbędne jest założenie konta na portalu (zarejestrowanie się), tak aby za pomocą znanych metod płatności (PayPayl, przelew bankowy itp.) wesprzeć zbiórkę.

 piątek, 01 czerwca 2018
Kilka tygodni temu zwróciła się do mnie osoba, znana mi już wcześniej z poszukiwań genealogicznych, z zapytaniem o informacje na temat ks. Heinricha Rducha, który w latach 1927-1931 był proboszczem parafii Racławiczki. Okazało się, iż Urząd Miasta Zabrze publikuje książkę na temat dzielnic tego miasta i w jednej z tamtejszych dzielnic – mianowicie Makoszowy – ks. Rduch był również proboszczem i poszukiwane są fotografie z jego podobizną.
sobota, 26 maja 2018

Maj to m.in. miesiąc, w którym mieszkańcy Ścigowa wspominają patrona swojej miejscowości - św Urbana. Takie wspomnienie będzie miało miejsce już dziś - w sobotę (26 maja), kiedy to o godzinie 17:00 w intencji mieszkańców tej miejscowości odbędzie się msza święta.

Majowe wydarzenie było okazją do zaprezentowania czytelnikom lokalnej prasy, pierwszego tekstu mojego autorstwa, który traktuje o historii Ścigowa. Zapraszam do lektury artykułu pt. "Tajemnice Ścigowa", który w zeszłym tygodniu ukazał się na łamach Tygodnika Krapkowickiego.

"Tajemnice Ścigowa" - Tygodnik KrapkowickiDziś przyszedł czas na kolejną część podsumowanie 10-letniej działalności związanej z badaniem lokalnej historii. We wpisie z 1 marca pt. “Kto opowiadał o swojej historii?” przedstawiłem statystyki dotyczące osób, z którymi w ostatniej dekadzie przeprowadzono rozmowy, mające na celu przybliżenie historii naszego Heimatu. Teraz prezentuję kolejne statystyki – tym razem dotyczące archiwalnych zdjęć i dokumentów, które na przestrzeni ostatnich lat udało się pozyskać.
 
1 , 2 , 3 , 4