czwartek, 07 czerwca 2018

W imieniu Partnerstwa Borów Niemodlińskich zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe na realizację bardzo ciekawego projektu. Chodzi tutaj o zorganizowanie we wrześniu tego roku koncertu pieśni ludowych z południa Borów Niemodlińskich, a dokładniej z gminy Strzeleczki. Sprawa jest wyjątkowa, bo to najstarsze zachowane polskojęzyczne pieśni na całym Śląsku. Nagrano je równo 105 lat temu w Racławiczkach, Dziedzicach i Smolarni.

Aby można było zrealizować projekt, potrzebne jest zebranie kwoty 2200 zł!

Więcej informacji o ponad 100-letnich nagraniach znajduje się w poniższych linkach:

  • Ponad 100-letnie pieśni ze Smolarni, Dziedzic i Racławiczek na płycie CD.
  • Audycja radiowa w Programie Drugim Polskiego Radia.

Video promujące zbiórkę

www.youtube.com/watch?v=z-jBpKMY3c4

Informacje o zbiórce

Szczegółowe informacje o zbiórce dostępne są na portalu polakpotrafi.pl – Koncert muzyki źródeł z Borów Niemodlińskich. Aby wesprzeć zbiórkę niezbędne jest założenie konta na portalu (zarejestrowanie się), tak aby za pomocą znanych metod płatności (PayPayl, przelew bankowy itp.) wesprzeć zbiórkę.

 piątek, 01 czerwca 2018
Kilka tygodni temu zwróciła się do mnie osoba, znana mi już wcześniej z poszukiwań genealogicznych, z zapytaniem o informacje na temat ks. Heinricha Rducha, który w latach 1927-1931 był proboszczem parafii Racławiczki. Okazało się, iż Urząd Miasta Zabrze publikuje książkę na temat dzielnic tego miasta i w jednej z tamtejszych dzielnic – mianowicie Makoszowy – ks. Rduch był również proboszczem i poszukiwane są fotografie z jego podobizną.
sobota, 26 maja 2018

Maj to m.in. miesiąc, w którym mieszkańcy Ścigowa wspominają patrona swojej miejscowości - św Urbana. Takie wspomnienie będzie miało miejsce już dziś - w sobotę (26 maja), kiedy to o godzinie 17:00 w intencji mieszkańców tej miejscowości odbędzie się msza święta.

Majowe wydarzenie było okazją do zaprezentowania czytelnikom lokalnej prasy, pierwszego tekstu mojego autorstwa, który traktuje o historii Ścigowa. Zapraszam do lektury artykułu pt. "Tajemnice Ścigowa", który w zeszłym tygodniu ukazał się na łamach Tygodnika Krapkowickiego.

"Tajemnice Ścigowa" - Tygodnik KrapkowickiDziś przyszedł czas na kolejną część podsumowanie 10-letniej działalności związanej z badaniem lokalnej historii. We wpisie z 1 marca pt. “Kto opowiadał o swojej historii?” przedstawiłem statystyki dotyczące osób, z którymi w ostatniej dekadzie przeprowadzono rozmowy, mające na celu przybliżenie historii naszego Heimatu. Teraz prezentuję kolejne statystyki – tym razem dotyczące archiwalnych zdjęć i dokumentów, które na przestrzeni ostatnich lat udało się pozyskać.
piątek, 11 maja 2018

Światło dzienne ujrzały już nagrania zaginionego archiwum badacza Paula Schmidta, który w 1913 r. przyjechał do parafii Racławiczki, aby nagrać i udokumentować funkcjonującą tu ówcześnie orkiestrę Lubczyków. Płytę tę wydał Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w ramach cyklu “The Oldest Sounds Documents of Polish Traditional Music”, i zdobyła ona 1. nagrodę w konkursie na Fonogram Źródeł 2017.

Zapraszam serdecznie do wysłuchania ciekawej audycji radiowej z 30 kwietnia, która ukazała się w Programie Drugim Polskiego Radia, w której panowie Jacek Jackowski (etnomuzykolog z ISPAN) i Mariusz Pucia (etnomuzykolog z Uniwersytetu Opolskiego) opowiedzieli o tym, jak powstała płyta “Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane”.

Link do audycji: www.polskieradio.pl.

 

niedziela, 06 maja 2018

Dziś chciałbym opisać krótko historię powstania i rozwój strony internetowej Smolarni (www.smolarnia.org), która od kilku miesięcy funkcjonuje w nowej odsłonie, zaś od ponad 10 lat istnieje w Internecie. Jakie były jej początki i jak się rozwijała. To wszystko opisałem w krótkim tekście, do którego lektury zapraszam.

Początki

Pierwsza odsłona strony internetowej Smolarni uruchomiona została 23.07.2007 r. W tamtym czasie była ona jedyną tego typu dotyczącą sołectwa z terenu gminy Strzeleczki (poza stroną Urzędu Gminy) i jedną z nielicznych w okolicy. Była to prosta witryna napisana językiem HTML oraz CSS, która z biegiem czasu była rozbudowywana. Jeszcze pod koniec 2007 r. oprócz informacji dotyczących historii miejscowości, położenia czy też ciekawostek znajdowały się na niej m.in. podstrony o tytułach: nasz patron, atrakcje, życzenia i pozdrowienia, Ochotnicza Straż Pożarna (jako przekierowania do osobnej subdomeny), galeria zdjęć, informator oraz mapa sołectwa.

Przez pierwsze 2 lata strona znajdowała się na darmowym serwerze „yoyo.pl” i funkcjonowała pod adresem „smolarnia.yoyo.pl”. W tym czasie funkcjonowała ona w swojej pierwszej odsłonie graficznej i dopiero późnym latem 2009 r. została nieco zmieniona. Zrezygnowano wtedy z kolorystyki ciemnoniebieskiej na rzecz jasnoniebieskiej. Nowa jej odsłona wzbogaciła się również o nowe podstrony.

1.09.2009 r. zarejestrowano domenę „smolarnia.org” i od tamtego czasu strona funkcjonuje pod tym właśnie adresem. Przez jakiś czas równolegle funkcjonowała ona z tą na darmowym serwerze. Ta jednak z biegiem czasu została wygaszona i usunięta.

10 lat!

Latem 2017 r., z okazji 10-lecia istnienia niniejszej strony internetowej, zmieniono całkowicie jej wygląd i system, w oparciu o który funkcjonuje. Dzięki zastosowaniu systemu zarządzania treścią, obsługa witryny jest zdecydowanie łatwiejsza i wygodniejsza. Obecna szata graficzna strony zaimplementowana została w lipcu 2017 r. Wcześniej, przez okres ponad pół roku trwały przygotowania do uruchomienia całkiem nowej wersji strony, z okazji 10-lecia jej funkcjonowania w sieci.

O autorze

Autorem strony internetowej jest były mieszkaniec Smolarni – Robert Hellfeier. To również on od momentu uruchomienia strony na płatnym serwerze, z własnych środków ponosi koszty niezbędne do utrzymania domeny i serwera, na którym funkcjonuje witryna. Czytaj więcej o autorze – link.

środa, 25 kwietnia 2018

Przed kilkoma dniami w wieku niespełna 74 lat zmarł Werner Uliczka – sołtys Smolarni w latach 2002-2014 oraz radny III kadencji Rady Gminy Strzeleczki w latach 1998-2002. Jego pogrzeb odbył się 23 kwietnia na cmentarzu parafialnym w Racławiczkach.

Werner Uliczka od urodzenia mieszkał w Smolarni. Był synem pochodzącego z Chrzelic Franciszka (1905-1988) i pochodzącej ze Smolarni Anny z domu Uliczka (1908-1981). Jego rodzice na kartach historii zapisali się, jako osoby propagujące lokalny folklor. Po ślubie z Krystyną Chowaniec z Racławiczek (1946-2008) zamieszkał w zabudowaniach byłej piekarni w Smolarni, gdzie w 1945 r. – po zakończeniu działań II wojny światowej – tymczasowo uczyły się również szkolne dzieci.

Były sołtys w mojej pamięci zapisał się m.in., jako jeden z mieszkańców, z którym na przestrzeni ostatnich lat (rok: 2013, 2015 i 2017) miałem okazję porozmawiać o historii Smolarni, o jego przodkach, a także pozyskać do zeskanowania ciekawe fotografie rodzinne.

Niech spoczywa w pokoju.poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Po kilku latach przerwy zdecydowałem się wznowić prowadzenie niniejszego bloga. Informacje tutaj publikowane będą równolegle do tych, jakie na bieżąco pojawiają się na stronie internetowej sołectwa - www.smolarnia.org.

środa, 24 grudnia 2014

Powoli zbliża się koniec 2014 roku, a więc warto nieco podsumować ten mijający rok. Rok, który dla mieszkańców Smolarni i Serwitutu z pewnością przepełniony był pozytywną energią i kilkoma ważnymi wydarzeniami, którymi były:

  • w czerwcu ukazała się pierwsza w historii monografia Smolarni, której autorem jest mieszkaniec tejże miejscowości;
  • w okresie od września do października odbyła się gruntowna renowacja – wybudowanej w 1919 r. – dzwonnicy;
  • we wrześniu dwie firmy ze Smolarni zdobyły znaczące nagrody na XIX prudnickich Targach Przedsiębiorczości i Rzemiosła INTER–REGION „Dom i Ogród”. Firma „Eco-las” zdobyła tytuł „Mistera Targów”, a firma „Erkon” tytuł „Najlepszy Produkt Targów”;
  • we wrześniu rozpoczęła się kompleksowa przebudowa drogi powiatowej przebiegającej przez miejscowość, wraz z przebudową chodnika i kanalizacji deszczowej;
  • w listopadzie i grudniu przeprowadzono prace nad odnowieniem pomnika ofiar I i II wojny światowej;
  • w listopadzie wybrano nowego radnego (a właściwie radną) dla Smolarni i Serwitutu. Po 8 latach (2 kadencje) miejscowości te (wraz z częścią Racławiczek: ul. Opolska, Polna i Żeromskiego) mają w radzie gminnej swojego przedstawiciela;
  • 30 listopada w II turze wyborów samorządowych, mieszkaniec Smolarni został wybrany nowym wójtem gminy Strzeleczki.


Nie ma co ukrywać, że dawno tyle się tutaj nie działo! Miejmy nadzieję, że zbliżający się 2015 rok również będzie owocny, w różnego rodzaju wydarzenia i ciekawe inicjatywy, podejmowane przez tutejszych mieszkańców.

niedziela, 16 czerwca 2013

30 maja przedstawiciele „Historische Kommission für den Kreis Neustadt/Oberschlesien e.V.“ oraz „Komisji Historii i Tradycji Ziemi Chrzelickiej” w ramach kolejnego już „Spotkania z historią” przedstawili kilka mini wykładów poświęconych lokalnej historii miejscowości ziemi prudnickiej. Na tegoroczne spotkanie przybyło około 45 osób. Oprócz mieszkańców i lokalnych miłośników historii w spotkaniu uczestniczyli również: Norbert Rasch – Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Aleksander Devosges Cuber – dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, Aleksandra Starczewska-Wojnar – Kierownik Oddziału I Materiałów archiwalnych powstałych do 1945 roku z Archiwum Państwowego w Opolu oraz ksiądz Manfred Słaboń – etnograf i badacz gwary śląskiej.

Zebrana publiczność na spotkaniu

Jako pierwszy swoje nowe odkrycia historyczne w wykładzie pod tytułem „Błędy historyczne na przykładzie Ligoty Bialskiej” przedstawił Joachim Himanek, który stwierdził jednoznacznie, że na podstawie materiałów pozyskanych w ubiegłym roku z czeskiego archiwum w Brnie, dzięki którym przybliżona została mu m.in. historia Ligoty Bialskiej, można by napisać niejedną książkę, a ogólna ilość znajdujących się tam zbiorów dotyczących rodziny Prószkowskich może wymagać nawet kilkunastu lat pracy nad ich opracowaniem, transkrypcją i tłumaczeniem. Pod koniec tej części spotkania żywą dyskusję wywołała tematyka dawnych dziejów Śląska, dotycząca czesko-polsko-niemieckich sporów o przynależność terytorialną tego obszaru oraz pochodzenia etnicznego dawnych mieszkańców. Po tak ożywionej dyskusji przyszedł czas na krótką przerwę, w trakcie której zgromadzone osoby mogły się posilić pysznym ciastem, a także kawą i herbatą.

Z małym opóźnieniem rozpoczął się drugi z planowanych wykładów pod nazwą: „Chrzelicki urbarz, jako źródło do poznania lokalnej historii z okresu od końca XVI do połowy XVIII wieku”, w którym Robert Hellfeier przedstawił pozyskane z Archiwum Państwowego w Opolu akta dóbr rodziny Prószkowskich w Chrzelicach zwane potocznie urbaczem chrzelickim. Pokrótce omówił on ponad 200-stronicowy dokument z 1758 r. opisujący miejscowości wchodzące w skład ówczesnego państwa chrzelickiego, a także zaprezentował jego zawartość, m.in.: mapy, wykazy gospodarzy czy też wypisy ze starszych dokumentów.

W ostatnim, wspólnym wykładzie uczestnikom spotkania przedstawiono kilka dokumentów, jakie udało się zebrać podczas zeszłorocznej wyprawy do archiwum w czeskim Brnie (Tygodnik Prudnicki Numer 48, 28 listopada 2012 – „Do Brna po majątek chrzelicki”). Ciekawym elementem pierwszej części tego wykładu było z pewnością zaprezentowanie formy pisowni nazwiska rodu Prószkowkich z lat 1532-1702 (m.in. Pruskowsky z Pruskowa na Pruskowie, Pan z Pruskowa, Graf von Proskaw).

 

Wspólne wykłady

Kolejno Robert Hellfeier przedstawił mieszkańcom propozycję rewitalizacji starego cmentarza w Ligocie Bialskiej w miejscu gdzie dawniej znajdował się kościół, a Joachim Himanek omówił propozycję nadania ulicom w tej samej miejscowości nieoficjalnych nazw, które nawiązywałyby do osób związanych z historią Ligoty (Matuschka, Larisch, Pruskowski itd). Na sam koniec przedstawiono propozycję przemianowania istniejącej obecnie Komisji Historii i Tradycji Ziemi Chrzelickiej na Komisję Historii Ziemi Prudnickiej, dzięki czemu można by zwiększyć zasięg działania obecnej komisji, a także nawiązać współpracę z osobami zajmującymi się lokalną historią z całego terenu dawnego powiatu prudnickiego.

Spotkanie zakończyło się krótko po godzinie 17:00 podziękowaniami dla zgromadzonych słuchaczy i mieszkańców, którzy pomagali w organizacji spotkania oraz wręczeniem kwiatów dla sołtysa Radostyni – pani Lidii Cziomer. Osoby prowadzące spotkanie zakończyły swoje rozważania nadzieją, iż udało im się zarazić swoją pasją historii, co najmniej jednego obecnego słuchacza.

 

Pamiątkowe zdjęcie z sołtyską Radostyni - Lidią Cziomer


 
1 , 2 , 3